آزمون سنجش هوش استنفورد-بینه

این آزمون قدیمی ترین و جامع ترین ابزار سنجش هوش است که برای اولین بار در سال 1916 توسط لوئیس ترمن در دانشگاه استنفورد طراحی شد و بر اساس کار قبلی روانشناس فرانسوی، آلفرد بینه و دانشجوی وی تئودور سیمون قرار داشت. به مرور زمان، این تست پیشرفت کرد تا به اعتبار و روایی امروزی خود رسید. در حال حاضر مقیاس هوشی استنفورد-بینه در نسخه پنجم خود می‌باشد و ابزار معتبری برای سنجش دقیق هوش و غربالگری برخی اختلالات بالینی می باشد.

تست استنفورد بینه مرکز مشاوره آفتابگردون کافه مشاوره آفتابگردون

آزمون هوش استنفورد -بینه چه عواملی را می‌سنجد؟

این آزمون 5 عامل زیر را از دو بُعد کلامی و غیرکلامی می‌سنجد:
پردازش دیداری - فضایی
استدلال کمّی
استدلال سیال
دانش
حافظه کاری

آزمون وکسلر برای چه سنّی مناسب است؟

این آزمون از سن 2 سالگی تا سنین بزرگسالی قابلیت اجرا دارد و بسته به شخصی که تست را انجام می‌دهد از 45 دقیقه تا نزدیک به 3 ساعت به طول می انجامد.

توصیه می شود به منظور شناخت و پیشگیری و غربال مشکلات مربوط به یادگیری و تمرکز، تمامی کودکان قبل از ورود به مدرسه حداقل یک مرتبه این تست را انجام دهند.

مجید قندی زاده، کارشناسی ارشد روانشناسی

مشاوره کودک مرکز کافه مشاوره آفتابگردون

نحوه اجرای تست استنفورد - بینه به چه شکل است؟

کودکان بزرگتر

کودکان کوچکتر

کودکان بزرگتر زیرمجموعه‌های بیشتری از سؤالات را دارند که معمولا با یک کاغذ و مداد آن را انجام می دهند و این باعث می‌شود زمان تست آن‌ها نیز طولانی‌تر شود

و كودكان کوچکتر این تست را از طريق صحبت كردن و بازي انجام می‌دهند، زيرا اين کار براي نشاندن کودکان کوچکتر در زمان تست، عملی‌تر است.

انجام تست هوش استنفورد بینه چه کمکی به شما می کند؟

این آزمون با پایایی و روایی بالایی که دارد به شما  کمک می کند تا هوش و میزان تمرکز خود را بر مهارت ها و ویژگی های متنوع تان شامل:مهارت های کلامی، درک مسایل ریاضی، مهارت های دیداری، حافظه کوتاه مدت، تشخیص الگوها، تفکر تحلیلی، تجسم سه بعدی اندازه گیری کنید.

خرده آزمون های استنفورد بینه کافه مشاوره آفتابگردون

همچنین این آزمون به صورت تخصصی برای سنجش حوزه‌های زیر مناسب است:

با توجه به موارد ذکر شده اجرای تست هوش نقش مهمی در تعیین اختلالات یادگیری و ذهنی و مشکلات تمرکز و غیره دارد و بسیاری از افراد عنوان کرده‌اند که پس از انجام تست هوش و تغییر مسیر زندگی بر اساس نظر روان‌شناس توانسته‌اند به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

کمک مشاور آفتابگردون به مادر امیرحسین

سالها پیش در یک مرکز اختلال یادگیری فعالیت می کردم روزی در یکی از جلسات مشاوره‌ام با مادری ملاقات داشتم که درباره‌ی وضعیت نابسمان عملکرد پسرش در پیش دبستانی به من مراجعه کرده بود.مادر مستاصل و ناامید عنوان کرد که مربی پیش دبستانی بارها با او جلسه گذاشته  که وضعیت تحصیلی و عملکرد پسربچه اش بسیار ضعیف تر از هم کلاسی هایش است و اگر به همین منوال پیش برود پسرک مجبور خواهد بود سال آینده نیز مجدد پیش دبستانی را تکرار کند یا وارد مدرسه کودکان استثنایی شود.

مادر بیان می کرد که فرزندش بسیار کودک حرف گوش کن وآرامی است و اصلا اهل شیطنت در کلاس نیست اما نمی داند چرا مطالبی که بیان می شود در مغزش نمی رود…

از مادر خواستم جلسه آینده همراه فرزندش برای اجرای تست بینه مراجعه کنند

همانطور که پیش بینی می کردم کودک ضعف در مهارت های کلامی و کاهش شدید تمرکز داشت و هوشبهر او “80” بود

پس از 6 ماه که تحت بازی درمانی و کلاس های تقویت توجه و تمرکز قرار گرفت مجدد به کمک آزمون استنفورد آزموده شد و در کمال شگفتی هوشبهر او به عدد 105 ارتقا یافته بود! و همان سال توانست وارد پایه ی اول ابتدایی شود.

جدیدترین نتایج پژوهش ها ثابت کرده اند که محرک های محیطی تا 33 درصد می توانند هوشبهر را افزایش دهند.

توجه کنید که اجرای یک آزمون مناسب  دریک زمان مناسب و اجرای برنامه های درمانی تا چه حد توانست روی سرنوشت تحصیلی این کودک اثرگذار باشد.

مریم سادات حسینی

مریم سادات حسینی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی؛ مشاور کودک آفتابگردون

یک پیشنهاد ویژه برای شما

شماره تماس کافه مشاوره آفتابگردون

فرم رزرو تست استنفورد - بینه