آزمون بالینی SCL90

یکی از پراستفاده ترین ابزار های تشخیص روان پزشکی  در ایالات متحده، آزمون SCL90  است.

این آزمون شامل 90 سوال با طیف پاسخدهی 5 درجه ای است که میزان ناراحتی فرد را در جنبه های مختلف ارزیابی می کند  و توسط دروگاتیس Derogatis, LR و همکاران در سال ١٩٧٣ معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیل های روان سنجی، مورد تجدید نظر قرار گرفت و فرم نهایی آن در سال ١٩٧۶ تهیه گردید.

آزمون SCL90 آفتابگردون کافه مشاوره

از سلامت روانتان چه خبر؟

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت روانی سطحی از بهزیستی است که افراد می ­توانند استعدادهایشان را محقق کنند، با استرس­ های زندگی مقابله کنند، به شکل موثری کار کنند و روابط معناداری برقرار کنند.

بسیاری تصور می­ کنند صرف نبود بیماری روانی به معنی سلامت روانی است اما باید دانست که اختلال روانی یک طیف بی­‌انتهاست که در یک سمت آن اختلالات روانی و در سمت دیگر آن سلامت روانی قرار گرفته ­است.

اختلالات روانی بسیار شایع است. بیش از نیمی از مردم جهان در مدتی از زندگی خود به یک اختلال روانی مبتلا می شوند. بنابراین نیازی نیست ابتلاء به علائم و مشکلات روانشناختی خود را پنهان کنیم،کافی است با تشخیص بهنگام و درست برای بهبود و رهایی از آن تلاش کنیم.

موارد استفاده از این آزمون

  1- تعیین وضعیت روانی عموم مردم

این آزمون برای ارزیابی سلامت روان تمام افراد جامعه که سن بالاتر از ۱۵ سال دارند کاربرد دارد.

2غربال اولیه بیماران با مشکلات روانشناختی

9 دسته از اختلال روانی که عبارتند از: شکایات جسمانی، وسواس و اجبار، حساسیت در روابط متقابل، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس مرضی، افکار پارانوئیدی و روان‌پریشی توسط این آزمون سنجیده می شود.

3- انجام مطالعات علمی و بررسی نتایج درمانی قبل و بعد از مداخلات روانشناختی

سلامت روان کافه مشاوره آفتابگردون
مریم سادات حسینی

مریم سادات حسینی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی؛ مشاور کودک آفتابگردون

یک پیشنهاد ویژه برای شما

شماره تماس کافه مشاوره آفتابگردون

فرم رزرو تست SCL 90