آزمون شخصیت چندوجهی MMPI II

امروزه آزمون MMPI-2 یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی مرتبط با سلامت روان است،

که توسط گروهی از پژوهشگران آمریکایی ارائه شده است . این آزمون به علت جامع بودن و صحیح بودن نتیجه های آن ، به سرعت از محبوبیت بالایی برخوردار شد و بیش از پنجاه کشور از جمله ایران، آن را به زبان خود ترجمه کردند.

آزمون چندوجهی مینه سوتا مرکز مشاوره آفتابگردون کافه مشاوره

انواع تست MMPI

آزمون MMPI-A

فقط برای نوجوانان 14 تا 18 سال مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون MMPI-2 و MMPI-2-RF

دو فرم بلند و کوتاه این آزمون هستند که برای بزرگسالان (18 سال به بالا) استفاده می شوند.

آزمون MMPI II

دارای 567 سؤال است.که به‌عنوان فرم بلند تست ام ام پی آی شناخته می‌شود. همه سؤالات در انواع مختلف تست شخصیت مینه‌سوتا به‌صورت صحیح و غلط هستند. و تکمیل آن بسته به‌سرعت فرد بین 1 تا 2 ساعت زمان لازم دارد. 

با آزمون MMPI-2 چه اطلاعاتی در مورد خودتان به دست می آورید؟

جنبه های مختلف سلامت روان و رفتار شما با آزمون MMPI-2 آزمایش می شود.

ده مقیاس بالینی، ده دسته از رفتارهای غیر طبیعی را ارزیابی می کنند و از چهار مقیاس اعتبارسنجی در جهت تعیین صحت پاسخ ها و احساسات شما استفاده می شود.

ام ام پی آی مرکز مشاوره آفتابگردون کافه مشاوره آفتابگردون

مقیاس‌های بالینی آزمون MMPI II

1-هیپوکندریازیس

اولین چیزی که در تست MMPI مورد بررسی قرار میگیرد، هیپوکندریازیس یا خود بیمار انگاری است که شکایات مبهم یا غیرتخصصی مربوط به عملکرد بدن رو ارزیابی میکنه. این سوالات روی عملکرد شکم و کمر متمرکزند. این قسمت از تست که ۳۲ آیتم داره، روی ضعف سلامت جسمانی و مشکلات گوارشی تمرکز میکنه.

2- افسردگی

مقیاس بعدی افسردگی است که از ۵۷ تا آیتم تشکیل شده و میزان افسردگی بالینی در فرد تست دهنده رو آزمایش میکنه. این قسمت از تست MMPI به روحیه فرد، امید یا ناامیدی او به آینده و هر میزان نارضایتی که ممکنه فرد از زندگی خودش داشته باشه، توجه دارد.

3- هیستریا

این مقیاس از ۶۰ تا آیتم تشکیل شده که پنج ویژگی زیر را کنترل میکند:

 • کم رویی
 • بدبینی
 • روان رنجوری
 • سلامت جسمی ضعیف
 • سردرد

۴- انحراف روانی

در این قسمت از تست روانشناسی MMPI به ناسازگاری‌های شخصیتی که هر فرد ممکن است داشته باشد، توجه می شود. همچنین به شکایات یا مشکلاتی که فرد با خانواده و افراد دیگر دارد، میزان کسالت، بیگانگی اجتماعی و از خود بیگانگی او هم نگاهی می اندازد.

در این قسمت ۵۰ آیتم وجود دارد که باید بررسی شوند.

۵- مردانگی / زنانگی

این قسمت با ۵۶ سوال، مواردی مثل حساسیت شخصی، علایق، سرگرمی و ترجیحات زیبایی شناسایی را بررسی میکند. به طور کلی این قسمت نشان می دهد فرد با انجام کارهایی که به صورت کلیشه‌ای زنانه یا مردانه هستن، چه روحیه‌ای دارد.

۶- پارانویا

این بخش با ۴۰ سوال یکی از کوتاه‌ترین بخش‌هاست که نشان میدهد حساسیت بین فردی، سوظن و حتی رفتارهای خود پرستی در فرد به چه صورت می باشد. این بخش از پرسشنامه کمی با سایر بخش‌ها تفاوت دارد و با ارائه مواردی که افکار پارانویا را تصدیق میکند، به دنبال تشخیص این است که فرد احتمالا پارانویا دارد یا نه.

۷- ضعف روانی

در این مقیاس شامل ۴۸  آیتم است که ناتوانی فرد در مقابل یک نوع فکر یا عمل خاص ر آزمایش می کند.

تمرکز این بخش روی پیدا کردن نشانه‌هایی از: رفتارهای وسواسی، ترس های غیرطبیعی یا فوبیا ، مشکل در تمرکز، احساس گناه و افکار و یا انتقاد از خود است.

۸- روان گسیختگی

با ۷۸ آیتم، این بخش طولانی‌ترین بخش ازتست MMPI است و افکار و ادراکات عجیب، روابط ضعیف با خانواده، مشکلات تمرکز، مشکلات مربوط به کنترل تکانه، بیگانگی اجتماعی، تردید در مورد شخصیت و هویت خود، علاقه و بی‌علاقگی به مسائل جنسی را بررسی میکند.

۹-هیپومانیا

این بخش شامل ۴۶ آیتم است که بررسی درجه خفیف‌تری از حالات ناخوش اما ناپایدار، هیجانات روانی، افکار و ایده‌های بلند پروازانه و به فعالیت‌های بیش از حد مثل تحریک پذیری، خود محوری، شاد و پرانرژی بودن و غیره می پردازد.

۱۰- درونگرایی اجتماعی

سرانجام آخرین بخش از تست MMPI که شامل ۶۹ آیتم است و مهارت‌های اجتماعی، میل به تنها بودن در مقابل دیگران و این که آیا فرد با دوستان گروهی، رفتاری سازگار دارد یا نه را بررسی میکند. این بررسی در نهایت به فرد می گوید که جزو افراد درونگرا محسوب میشه یا برونگرا.

کاربردهای تست MMPI II

 1. جنبه‌های مختلف سلامت روان و رفتار انسان با آزمون MMPI-2 ارزیابی می‌شود. نتیجه نهایی تست منجر به ارزیابی ده دسته از رفتارهای غیرطبیعی انسان است که به درک دقیق‌تری از شخصیت افراد کمک می‌کند.
 2. همچنین در پرونده‌های حقوقی مانند بحث حضانت کودک و فرزند، یا در برخی استخدامی‌ها از تست‌های MMPI استفاده می‌شود.
 3. علاوه بر موارد گفته شده از تست MMPI گاهی در مشاوره قبل از ازدواج هم ممکن است استفاده شود. این تست به شناخت ویژگی‌های شخصیتی طرفین توسط مشاور ازدواج و خود آن‌ها کمک می‌کند.
تست ام ام پی آی کلینیک مشاوره آفتابگردون

این تست چه کمکی به شما می‌کند؟

 1. این واقعیت که MMPI-2 رایج ترین وسیله روانشناختی شخصیت سنجی است و در نوع خود بیش از هر آزمونی مورد تحقیق قرار گرفته است بدون تردید یکی از امتیازات برجسته آن است و هر ساله چند صد مقاله تحقیقی در مورد MMPI نوشته میشود که بطور گسترده در مطالعات پژوهشی و بالینی مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. این تست نقش مهمی در تعیین مشکلات اجتماعی، شخصی و رفتاری در بیماران روانی دارد و اطلاعات باارزشی در جهت تشخیص و درمان بیماران در اختیارروانشناس قرار میدهد.
 3. از نقاط قوت MMPI، ماهیت غیر نظری آن است، خصوصیتی که احتمال مفید بودن آنرا در طیفی گسترده افزایش میدهد.
 4. وجود مقیاسهای اعتباری که برای ارزیابی نگرش نسبت به شرکت در آزمون طرح ریزی شده اند علاوه بر اطلاعات شخصیتی و بالینی یک مزیت مشخص MMPI است که موجب برتری آن بر بسیاری از ابزارهای شخصیت سنجی دیگر شده است.
مریم سادات حسینی

مریم سادات حسینی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی؛ مشاور کودک آفتابگردون

یک پیشنهاد ویژه برای شما

شماره تماس کافه مشاوره آفتابگردون

فرم رزرو آزمون MMPI II