آزمون استعدادیابی گاردنر

گاردنر یکی از استادان مطرح دانشگاه هاروارد بود که اصلی ترین فعالیت های وی تحقیق در مورد سطوح هوش انسان بوده است، که نتیجه تمامی این تحقیقات ارائه نظریه هوش چندگانه یا هوش هشت گانه می‌باشد.

تست هوش گاردنر، یک آزمون بسیار جالب برای سنجش استعداد و توانایی های شما در هشت زمینه مختلف است. آزمون هوش چندگانه گاردنر به شما کمک می کند تا با شناسایی مهارت‌ها و نقاط قوت و ضعف خود، رشته تحصیلی و شغل مناسب خودتان را انتخاب کنید.

هوش های چندگانه گاردنر مرکز آفتابگردون

شما هم فکر می‌کنید در هیچ زمینه‌ای استعداد ندارید؟

اگر پاسختان به این سوال مثبت است باید بدانید که گاردنر در پی تحقیقات خود به این موضوع پی برد که هر فرد دارای قابلیت‌ها و توانمندی‌های خاصی است و هوش های گوناگونی وجود دارد که میزان آن برای هر انسان منحصر به فرد است، این میزان از هر هوش، زمینه ساز استعداد و قابلیت انسان در موضوعی خاص است.

انواع هوش از نظر گاردنر

طبق نظریه گاردنر، همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند؛ در واقع یک فرد باهوش، نباید فقط ضریب هوشی (IQ) بالایی داشته باشد؛ در این نظریه برای سنجش توانمندی‌ها و استعدادهای یک انسان، ضریب هوشی را در ۸ بخش زیر اندازه می‌گیرند:

هوش تصویری _ فضایی

 افرادی که هوش فضایی خوبی دارند می‌توانند به راحتی اطلاعات فضایی را درک کرده و یک تصویر ذهنی بدون مشاهده مستقیم از مورد در ذهن خود بسازند. در واقع این هوش را قابلیت درک بصری موضوعات معرفی می‌کنند. 

هوش کلامی _ زبانی

هوش کلامی گاردنر آفتابگردون

هوش کلامی به قابلیت استفاده از زبان برای ایجاد ارتباط، تعریف حوادث و داستان‌ها مربوط می‌شود. در واقع هوش زبانی را می‌توان توانایی استفاده درست و مناسب از اصطلاحات و یافتن مناسب کلمات معرفی کرد. 

هوش بدنی_ جنبشی

هوش بدنی جنبشی گاردنر آفتابگردون

این هوش به معنای بالا بودن توانایی‌ افراد در کنترل حرکات بدن می‌باشد. معمولا افرادی که از هوش بدنی خوبی بهره‌مند هستند حس تعادل قابل قبولی را بین اجزای مختلف بدن خود ایجاد می‌کنند.

هوش منطقی _ ریاضی

هوش منطقی گاردنر ریاضی گاردنر

هوش منطقی قابلیت استفاده از اعداد و منطق های ریاضی برای توصیف موضوع‌های مختلف است. افرادی که از هوش منطقی و ریاضی بالایی برخوردار هستند توانایی خوبی در حل و استدلال منطقی موضوعات مختلف دارند. 

هوش موسیقیایی

هوش موسیقیایی گاردنر آفتابگردون

هوش موسیقی بالا سبب می‌شود تا قابلیت درک و فهم موسیقی، انتقال و ساخت آن در فرد ایجاد شود. معمولا افرادی که هوش موسیقیایی خوبی دارند به راحتی اجزای مختلف یک موسیقی را شناسایی و درک می‌کنند. این گونه افراد معمولا قابلیت بالایی در خواندن، نواختن ساز و شناختن الگوهای آهنگین دارند.

هوش درون فردی

هوش درون فردی گاردنر آفتابگردون

این هوش در واقع توانایی درک خود است. هوش درون فردی این امکان را به فرد می‌دهد تا از حالات درونی خود آگاهی لازم را داشته باشد و به خوبی نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد. این گونه افراد معمولا توانایی انجام استدلال و تفکر درونی را دارند. این گونه افراد را ما معمولا تحت عنوان فیلسوف، نظریه پرداز و یا پژوهشگر می‌شناسیم. 

هوش بین فردی

هوش میان فردی گاردنر آفتابگردون

بالا بودن میزان هوش بین فردی سبب می‌شود تا افراد به راحتی احساسات و تمایلات فرد مقابل خود را شناسایی کنند و درک خوبی از روحیات مخاطب خود داشته باشند. در واقع این افراد توانایی خوبی در برقراری ارتباط و فهم دیگران دارند.

هوش طبیعت‌گرا

هوش طبیعت گرایانه گادرنر آفتابگردون

افرادی هستند که علاقه زیادی به طبیعت و شناسایی محیط اطراف خود دارند این افراد که از هوش طبیعت گرایی برخوردار هستند معمولا به صورت گیاه‌شناس، طبیعت‌شناس، عکاس و یا کوهنورد مشاهده می‌شوند. 

آیا می‌شود باهوش‌تر شد؟

آیا می توان باهوش تر شد؟ گاردنر آفتباگردون

گاردنر تاکید می‌کند که برای انسان هوش چندگانه با زمینه محیطی، ژنتیکی وجود دارد و نباید هوش را به صورت لوحی یکپارچه در نظر گرفت. پس اگر عدد هوش شما در هر بخش پایین است اصلا نگران نباشید؛ گاردنر معتقد است هوش های هشتگانه قابل آموزش اند و هر فرد ممکن است بتواند چند جنبه هوشی خود را تقویت کند.

کاربرد آزمون هوش گاردنر

این آزمون ابزار مناسبی برای مشاوره‌های شغلی و تحصیلی، برنامه‌ریزی آموزشی و استعدادیابی به ویژه در فرایندهای استخدام و کاریابی است.

مشاوران تحصیلی و شغلی با توجه به میزان امتیاز فرد در هر بخش از تست و ترکیب این امتیازهاِ، توانایی های شخص را می سنجند و مناسب ترین رشته های تحصیلی و شغلی را پیشنهاد می کنند.

چرا گاردنر انجام دهیم؟ چرا هوش بگیریم؟

یک پیشنهاد ویژه برای شما

شماره تماس کافه مشاوره آفتابگردون

فرم رزرو تست هوش‌های چندگانه گارنر

مریم سادات حسینی

مریم سادات حسینی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی؛ مشاور کودک آفتابگردون